Reflü Belirtileri Nelerdir

Reflü hastalığı, gastro-özofajial reflü hastalığı, diğer adıyla mide reflüsü, belirtileri açısından oldukça geniş bir alanı kaplar. Hastalardaki belirtiler ile  hastalığın ciddiyeti her zaman paralel seyretmeyebilir. Öyle ki, reflü hastalığı ileri derecede olanlarda semptomların az iken, hastalığın endoskopi ile dahi zor teşhis edildiği bazı hastalarda semptomlar çok gürültülü olabilir.  Bunun en önemli nedeni reflü hastalığının nedeni olan etkenler ve reflüyü oluşturan anatomik bozukluklardır.  Hastalığın en önemli nedeni mide asididir.

Reflü hastaların daha azında etken safradır. Bu tahriş edici saldırıya yemek borusunun alt ucundaki sağlam kapakçığın bozulması eklendiğinde, reflü hastalığı kaçınılmazdır. Sonuç olarak, hastalığın belirtileri yemek borusuna asit veya safranın saldırısıyla ilgili olduğudur. Hastalığın en önemli belirtileri göğüs arkasında yanma, ağıza acı veya ekşi su gelmesi, yutkunmada zorluk ve kronik öksürüktür. Göğüs arkasında yanma bazen kalp krizini dahi taklit edebilir. Bu nedenle bu belirtiye ‘heartburn’ denilir.

Reflü hastalığı ilerlediğinde ve buna bağlı komplikasyonlar geliştiğinde, yemek borusunda ülserler, kanama, daralma ve yutma güçlüğü oluşabilir. Mide refllü hastalığın ileri dönemlerinde yemek borusu kasları da etkilendiğinden, yemek borusunun kasılma gücünü azalabilir.  Son yıllarda reflü hastalığının sadece sindirim sistemini etkilemediği, aynı zamanda solunum sisteminde ciddi komplikasyonlar yaptığı ortaya konulmuştur. Akciğer, burun – boğaz reflüsü de denilen bu tür komplikasyonların, hastalarda kuru öksürük, astım, boğaz ve yutak iltihabı, ses kısıklığı, ses kalınlaşması daha ileri evlerde akciğerde iltihaplanmalar ve orta kulakta sıvı oluşmasına bağlı belirtiler ortaya çıkabilir.