Memedeki Her Kitle Çıkarılmalı mıdır?

Memede bulunan kitlelerin çoğu kanser değildir. Bu bilgi, o kitlelerin araştırma ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Memede var olan her farklılaşma mutlaka tanımlanmalıdır. Ultrason, MR, mamografi gibi yüksek tanı değerli görüntülemer ile memedeki her kitle tanımlanabilir. Memede bulunan kitlelerin çoğu selim olduğundan, sadece şüphe duyduklarımıza biyopsi yapıyoruz veya ameliyat ediyoruz.

Meme Kanserli Her Hasta Ameliyat Edilir mi?

Meme kanserinde tedavi oldukça ileri düzeylere ulaşmıştır. Hangi meme kanserli hastaya ne tür tedavi uygulanacağı multidisipliner kararlar alınarak yapılmalıdır. Bunun açıklaması, meme cerrahı, radyasyon onkologu, medikal onkolog, radyolog, psikiyatrist ve plastik cerrahın ortak kararı ile en iyi sonuçların alınacağı bilinmelidir. Meme kanserli bazı hastalarda öncelikli tedavi ameliyat değildir. Örneğin, lokal ileri dediğimiz, büyük meme tümörü (5 cm. den büyük) ve koltukaltı lenf bezleri birbirine yapışarak büyümüş olan hastalarda öncelikli tedavi, kemoterapi ve/veya radyoterapidir. Bu tedavi sonrasında uygun yanıtlı hastalar ameliyat edilebilir. Benzer şekilde metastatik (başka organa atlamış kanser) meme kanseri olanlarda öncelikli tedavi cerrahi değildir.

Her Meme Kanserli Hastaya Aynı Ameliyat Yapılır mı?

Hayır yapılmaz. Yapılmamalıdır. Her hasta hastalığının farklılığı ile değerlendirilir. Tümörün evresi, hastanın yaşı, daha önceki geçirilmiş ve mevcut diğer hastalıklar ve hastanın isteği ameliyat politikasını etkileyecektir. Bugün kanıt düzeyi sağlam olan meme koruyucu cerrahi, çoğu meme kanserli hastaya uygulanabilmektedir. Fakat hasta mastektomi (memenin alınması) istiyorsa buna imkan tanınmalıdır. Tam tersi ise doğru değildir. Mastektomi gereken hastaya meme koruyucu ameliyat yapılması hastaya faydadan çok zarar verecektir.